Польща

Bloomberg: Польщі не вистачає українських мігрантів

Навіть мільйона українців виявилось не достатньо, щоб задовольнити ринок праці 38-мільйонної Польщі.

Безпрецедентні цифри трудової міграції вже допомогли затримати зростання заробітної платні, яке постійно відбувалось минулого року на фоні стабілізації економіки.

Хвиля міграції до Європейського Союзу значною мірою пов’язана з рятуванням від збройних конфліктів в Сирії та Північній Африці. Але українці обирають Польщу, перш за все, завдяки вищому рівню заробітної платні та відносно легкому доступу до ринку праці. Число українців поглинутих Польщею, приблизно дорівнює загальній кількості мігрантів, які прибули у 2015-2016 роках до Німеччини. Німеччина за населенням вдвічі більша за Польщу.

Анексія Криму в 2014 році та агресія Росії спричинили дворічну рецесію, що примусило більше українців шукати кращого життяна в сусідній Польщі. Близькі культурно-лінгвістичні зв’язки та зручний транзит через кордон зробили Польщу привабливим місцем призначення.

Кількість українських робітників у Польщі вже в минулому році перевищила 1,3 мільйона. Не зважаючи на це, майже половина роботодавців продовжувала шукати українців, не в змозі найняти взагалі нікого з місцевих. Загалом на українців покладаються близько 40 % компаній на ринку продажу товарів та послуг.

ЕКОНОМІКА ВІДРОДЖЕННЯ.

Хвиля імміграції з України затримала старіння населення Польщі мінімум на п’ять років. Це чимало для однієї з найбільш швидко старіючих націй у Європі.

Польща потребує додатково 5 мільйонів працівників протягом наступних 20 років.

Дефіцит працівників в Польщі спричинив рівень безробіття який визначають як нижчий за ‘‘природний”. Це створює ризик істотного зростання заробітної платні, що може спричиняти додаткову інфляцію та відлякувати інвесторів.

Деякі заходи, запропоновані урядом, такі як зниження пенсійного віку, можуть тільки скоротити пропозицію робочої сили. Рівень безробіття у Польщі наразі досяг мінімуму з 1992 року – 5,5 %.

ЗАЛЕЖНІСТЬ ВІД МІГРАЦІЇ.

Зростання середньої заробітної платні (далі – ЗП) з початку 2017 року досягло 4,3 % в порівнянні з минулим роком. В 2016 зростання ЗП в середньому складало 4%. Без зменшення напруги на ринку праці, підвищення ЗП спричиняє ще більший тиск на інфляційні процеси.

Близько 100 мільярдів євро (106 мільярдів доларів) планується отримати у наступні п’ять років з ЄС під інвестиційні проекти. Для їх реалізації, Польща потребує додатково 5 мільйонів працівників протягом наступних 20 років.

Здійснення великих інвестиційних проектів Польщі без працівників з України неможливе.

Скорочений переклад та адаптація з bloomberg.com