На заводі iPhone Pegatron “під прикриттям”

Студент другого курсу Нью-Йоркського університету, попрацював «під прикриттям» в спільному проекті університету та China Labor Watch. Він провів 6 тижнів на заводі iPhone Pegatron біля Шанхаю, Китай.

“Як я потрапив на завод? Насправді це легко. Прийшов на прохідну, мене попросили показати ID, руки та продекламувати англійську абетку. Це, власне, весь процес співбесіди та мене було прийнято. На складальній лінії нас було близько 200 працівників, ми виробляли  3600  телефонів  кожного дня. Моя станція називалась «Станція 26: прикріплення динаміку до корпусу». Я  вставляв викрутку, та прикручував динамік до задньої кришки IPhone. Це єдине що я робив. На мою думку, я здійснював 1800 закручувань за день. Робоче місце насправді оздоблено дуже гарно. Це не  “магазин поту“ (“sweat shop”)  в традиційному розумінні. Достатньо чисто, достатньо світла, є кондиціювання повітря та таке інше. Але робочий день занадто довгий. Ми працювали 2 години, після чого мали перерву 10 хвилин. Перерва на обід 15 хвилин. Вечеря – 30 хвилин. Таким чином, ми працювали 10,5 годин, але знаходились на території заводу біля 12 годин. Загалом працювали 6 днів та 60 годин на тиждень. Вихідний тільки в неділю.

Я отримував близько 3100 юаней або 450 $ на місяць. Та базова зарплатня навіть меньша, близько 400 $ на місяць.

Що вразило – понаднормові години не за бажанням. Робітників примушують працювати понаднормово. Я  персонально спілкувався з менеджером, кажучи, що не хочу працювати більше, тому що занадто втомлююсь, та ні до чого не договорився. Система (по захисту прав робітників, – ред.) не працює. Коли робітники відчувають, що їх права порушують, вони можуть написати скаргу, але скарга роздивляється власне на заводі, та не передається у Apple. Таким чином, якщо вони (адміністрація заводу) не вважають, що скарга повинна бути задоволена, вони ії блокують, що і трапилось у моєму випадку. Менеджер дуже погано ставився до працівників. Крики на заводі є постійними. Я вже не пам’ятаю чому, але менеджер кричав на одного працівника, можливо він не закінчував з деталями достатньо швидко, але менеджер кричав  на нього пару днів, і після цього, одного дня, менеджер просто вибухнув. Він закричав  “зупинить усю лінію”, і тоді усі зібрались разом, була  зустріч, та все що відбувалося, це те що менеджер кричав на того працівника.

iPhone Pegatron dormКоли ти працюєш на заводі, ти дуже сфокусований. Ти не маєш часу думати про щось інше, бо почуваєшся дуже втомленим. Тому що складальна лінія рухається дуже швидко. Ви дуже нудьгуєте, нічого металевого, ніяких телефонів недозволено, таким чином ви не маєте часу слухати музику, не можете  користуватись телефоном в перерву. Після закінчення роботи, ви не маєте часу щоб робити щось інше, тому що ви дуже втомлені та хочете спати. В гуртожитку жили по 8 чоловік в кімнаті і ми мали тільки одну ванну з туалетом на поверсі.

Адміністрації заводів дуже переймаються думкою Apple.

Перед тим як попасти на завод, я враховував багато речей як належні. Але після повернення ти розумієш, що за такими продуктами насправді праця тисяч та мільйонів людей. Багато моїх друзів на заводі мають дуже довгий робочий день, вони працюють дуже наполегливо, вони дуже старанні, та вони роблять ці прекрасні продукти для нас. Ми маємо дуже багато стереотипів відносно цих працівників. Я вважав, що вони з сільських районів, неосвічені, але виявилось,  що багато з них дуже цікаві люди, деякі з них дуже досвідчені, як наприклад, вони знаються на історії Америки, вони можуть спілкуватись про міжнародні відносини. Коли ви знайомитесь з ними ближче, ви розумієте, що вони звичайні люди.

iPhone Pegatron

Президент Трамп сказав, що він збирається повернути заводи назад в США. Та неможливо найняти так багато людей тут, як ви можете найняти в Китаї. Я отримував близько 3100 юаней або 450 $ на місяць. Та базова зарплатня навіть менша, близько 400 $ на місяць. Якщо ви перемістите заводи сюди, скільки ви збираєтесь платити американським робітникам? Вартість робочої сили в Китаї набагато менша, думаю, навіть менша, ніж вартість роботів. Коли я працював на складальній лінії, єдина річ про яку я думав кожного дня «які речі я хотів би вдосконалити», тому що після повернення у Нью-Йорк, я зміг би захищати права моїх друзів, що працюють там. Деякі умови насправді кращі, ніж я уявляв, але ще багато чого можна зробити.

Адміністрації заводів дуже переймаються думкою Apple, вони дійсно стежать щоб не використовувалась  дитяча праця, щоб люди не працювали більше 60 годин на тиждень, чи достатньо працівники підготовлені, особливо з питань безпеки. Вочевидь багато чого змінилось на заводах, без втручання Apple цього не було б. Не думаю, що це дуже реально боротися за права працівників закликаючи бойкотувати продукти Apple  та не купляти їх, тому що незважаючи ні на що люди будуть їх купляти. Але нам потрібно усвідомлювати, що за цими продуктами праця мільйонів людей. Якщо ми навіть будемо більше піднімати цю тему, це може привести до покращення  умов,  в яких робітники виробляють ці чудові продукти для нас.“

Оригінал відео на youtube .